Zadzwoń! 533-668-194

skrzynia biegów seat altea 1.6 benzyna, skrzynia biegów seat ibiza 1.4 16v

Skrzynia biegów w Seat Altea i Ibiza – występujące usterki

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 29 czerwca, 2022
Aktualizacja 2022/07/06 at 11:12 PM
5 min. czytania

Za pomocą manualnej oraz automatycznej skrzyni biegów kierowcy mogą dostosować prędkość do odpowiednich warunków. Wymienione przekładnie pozwalają nie tylko na szybką, płynną i dynamiczną jazdę, ale także zapewniają wysoki komfort podczas prowadzenia samochodu. Wzmożona eksploatacja skrzyni biegów przyczynia się do powstawania awarii i usterek, które z reguły spowodowane są nieprawidłowym użytkowaniem. W niektórych przypadkach występujące uszkodzenia przekładni wynikają z błędów fabrycznych, na które niestety kierowcy nie mają wpływu?

Jak dochodzi do uszkodzenia skrzyni biegów?

Podstawową a zarazem główną usterką skrzyni biegów jest niedobór wymaganego poziomu oleju. Występujące i zauważalne objawy to m.in. brak możliwości włączenia biegu lub jego zmiany. Co więcej w przypadku, kiedy są utrudnienia jeżeli chodzi o włączenie biegu, niezwłocznie należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem pod numerem telefonu znajdującym się u góry strony. Firma MSM Technic zajmuje się nie tylko naprawą, wymianą i renowacją skrzyni biegów ale oferuje także zakup nowej skrzyni biegów do samochodów marki Seat Altea 1.6 benzyna i Seat Ibiza 1.4 16v.

Jak rozpoznać niepokojące objawy, które wskazują na usterkę związaną z nieprawidłowym działaniem skrzyni biegów?

Dla wielu kierowców każdy nawet najmniejszy objaw złej pracy przekładni może wskazywać na jej usterkę. Jeżeli podczas zmiany biegów towarzyszący odgłos przypomina stukanie, zgrzytanie lub specyficzne pukanie należy nie bagatelizować tego typu objawów. Przy każdorazowej zmianie biegów kierowcy są w stanie wyczuć nieprawidłowości związane z pracą skrzyni biegów. Tak samo jest w sytuacji, kiedy drążek zmiany biegów (szczególnie podczas postoju) jest zbyt luźny. Może to świadczyć również o usterce związanej ze złym użytkowaniem skrzyni manualnej i automatycznej.

Jeżeli przy dociskaniu pedału gazu podczas zmiany biegów dochodzi do nienaturalnego rwania bądź szarpania przekładni, to tego typu objawy bezapelacyjnie wskazują na awarię. Dodatkowo charakterystyczne wycie skrzyni biegów wskazuje na usterkę związaną z jej nieprawidłowym działaniem. Kierowcy, u których występują wyżej wymienione usterki mogą skorzystać z oferty firmy MSM Technic, specjalizującej się w naprawie, wymianie oraz sprzedaży nowych i używanych podzespołów.

Jakie są główne przyczyny powstawania awarii w skrzyni biegów w Seacie Altea i Ibiza?

Zazwyczaj dzieje się tak, że podczas wciskania sprzęgła, nie dochodzi do zmiany biegów, czego skutkiem może być uszkodzenie całej skrzyni. Kierowcy, którzy jeżdżą dynamicznie, powinni mieć na uwadze fakt, że brak płynności podczas jazdy może także prowadzić do problemów ze skrzynią biegów. Co więcej styl jazdy ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza jeżeli chodzi o żywotność skrzyni manualnej a tym bardziej automatycznej. Gwałtowna i szybka zmiana biegów może prowadzić do uszkodzenia przekładni, a w konsekwencji do wymiany całego podzespołu. O renowacji bądź naprawie możemy zapomnieć także w sytuacjach kiedy kierowcy prowadzą pojazd na zbyt niskich obrotach oraz podczas jazdy na półsprzęgle (zwłaszcza w korkach).

Fabryczne usterki występujące w samochodach marki Seat

Dwusprzęgłowa skrzynia biegów Seat Altea z silnikiem 1.6, w skrócie DSG, to przekładnia mechaniczna i zautomatyzowana. Stosowana w samochodach z niedużymi silnikami może przyczyniać się do poważnych problemów z przekładnią. Dlaczego tak się dzieje? Skrzynia biegów w modelu Seat Ibiza 1.4 16v posiada tzw. suche sprzęgło, którego tarcza podczas pracy nie jest zanurzona w cieczy. Powoduje to występowanie usterek po przejechaniu ok. 60 tys.km w postaci nieprawidłowego sterowania pracy sprzęgła i szarpania podczas zmiany biegów. Mimo, że skrzynia DSG zapewnia lżejszą pracę sprzęgła to należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się na nim wady przypominające stukanie czy pukanie.

W przypadku posiadania seata altea i ibiza należy liczyć się z tym, że przy wersjach z niskim silnikiem koszt naprawy skrzyni biegów łącznie z wymianą może dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych. Warto wspomnieć, także o tym, że to w jakiej kondycji będzie skrzynia biegów w dużej mierze zależy od sposobu jazdy. Naprawa skrzyni biegów nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego w celu prawidłowej diagnozy warto skorzystać z usług renomowanej firmy MSM Technic, która oszacuje koszty związane z wymianą, naprawą bądź renowacją przekładni.

Udostępnij artykuł