Zadzwoń! 533-668-194

Skrzynia biegów Toyota – jak ją skutecznie naprawić?

Skrzynie-biegow.pl
6 min. czytania

Marka aut Toyota słynie z swojej japońskiej jakości i solidność. Cieszy się sporym uznaniem wśród Polaków, co warto zobaczyć na ulicy. Podobnie ceny tych aut używanych także trzymają swoją wysoką wartość. Jednak każdy samochód, prędzej czy później, będzie wymagać serwisu i wymiany poszczególnych części. W tym artykule dowiesz się więcej na temat skrzyni biegów Toyota. 

Skrzynia biegów Toyota Avensis

Jednym z popularniejszych modeli Toyoty na polskim rynku jest Toyota Avensis. Skrzynia biegów Toyota Avensis ma swoje wady i zalety. W przypadku chęci bezproblemowej eksploatacji Toyoty Avensis obowiązkowa jest regularna wymiana oleju oraz trzymać się podanych fabrycznie przez producenta interwałów, w przypadku tego modelu jest to 15 tysięcy kilometrów. W przypadku skrzyń manualnych można spotkać się z charakterystycznym haczeniem. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się na serwis skrzyni biegów. W zależności od uszkodzenia będzie potrzebna naprawa lub regeneracja, a w skrajnym przypadku wymiana na nową skrzynię biegów.

Dość popularne były także wersje Toyoty Avensis  z bezstopniową skrzynią biegów CVT, która była określana jako Multidrive S. Przekładnia ta charakteryzuje się zapewnieniem niezwykle płynnej jazdy. Jednocześnie jednak owocowała także dość irytującym wyciem silnika.

Dość częstymi problemami w przypadku skrzyń biegów w Toyocie Avensis są:

 • problem ze zmianą biegów,
 • wzrost zużycia paliwa,
 • wycie skrzyni biegów,
 • zacinanie się skrzyni,
 • wycie silnika.

W przypadku zaobserwowania, któregoś z powyższych objawów warto jak najszybciej udać się na serwis skrzyni biegów celem dokonania stosownych napraw. Jeżeli pojawiające się objawy zostaną zignorowane przez właściciela pojazdu, może dość do poważniejszych awarii co w ostateczności może nawet wiązać się z wymianą skrzyni biegów na nową.

Skrzynia biegów Toyota Avensis T25 2.0 d4d 116km

Toyota Avensis T25 2.0 D4D 116KM to świetna opcja skrzyni biegów dla Toyoty Avensis. Posiada on doskonałą moc 116kW i imponujący poziom momentu obrotowego 360 Nm. Już przy 2400 obr/min silnik wytwarza swój szczytowy moment obrotowy, co daje mu obfite przyspieszenie i duże możliwości holowania. 6-biegowa manualna skrzynia biegów zapewnia płynną zmianę przełożeń i sprawia, że jazda jest w pełni komfortowa.

Oszczędność paliwa jest większa dzięki oszczędnemu zestrojeniu silnika, a szeroki wachlarz funkcji bezpieczeństwa, w tym ABS i inne zaawansowane systemy kontroli stabilności, zapewniają bezpieczeństwo pasażerów przez cały czas. Avensis 2.0 D4D 116KM to pewny wybór dla każdego, kto szuka niezawodnej, czułej i wydajnej skrzyni biegów w gamie modeli Toyoty.

Skrzynia biegów Toyota RAV4

Kolejnym z niezwykle popularnych modeli na polskich drogach aut marki Toyota jest model RAV4. W przypadku skrzyń biegów stosowanych w Toyota RAV4 sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w modelu Avensis. Także w tym przypadku czymś niezbędnym dla cieszenia się jak najdłuższym bezawaryjnym korzystaniem ze skrzyni biegów, jest regularna wymiana oleju. Warto także pamiętać o podanej przez producenta częstotliwości wymiany oleju co 15 tysięcy kilometrów i nie przekraczać tej ilości. Podobnie jak w Toyocie Avensis tak i w RAV4 możemy spotkać się z pewnymi problemami. Wśród najczęstszych można wymienić:

 • wycie silnika,
 • wycie skrzyni biegów,
 • zacinanie się skrzyni biegów,
 • problem ze zmianą biegów,
 • dławienie się silnika,
 • wzrost spalania.

Jeżeli zostanie zaobserwowany, których z powyższych objawów należy jak najszybciej udać się do serwisu celem zbadania skrzyni biegów i naprawy pojawiających się awarii. Jeżeli objawy zostaną zignorowane, może dojść do poważnych uszkodzeń, które w najgorszym wypadku spowodują konieczność wymiany skrzyni biegów na nową.

toyota rav4

Skrzynia biegów Toyota Corolla E12

Toyota Corolla E12 jest jednym z najbardziej popularnych samochodów na drogach dzisiaj, a jego skrzynia biegów nie jest wyjątkiem. Ten układ napędowy łączy w sobie 4-biegową skrzynię manualną z 4-biegową skrzynią automatyczną, co czyni go niezwykle wydajnym i niezawodnym wyborem.

Skrzynia biegów została zaprojektowana tak, aby zwiększyć oszczędność paliwa, a jednocześnie zapewnić kierowcom dużą moc w razie potrzeby; oznacza to możliwość wykorzystania całego momentu obrotowego bez obawy o jego zmarnowanie z powodu nieefektywnych zmian lub konieczności zbyt częstego lub zbyt późnego redukowania biegów w celu uzyskania optymalnej wydajności. Skrzynia biegów E12 w Toyocie Corolli została skonstruowana z myślą o niezawodnym i długotrwałym użytkowaniu – dzięki temu możesz być pewien, że wykorzystujesz wszystkie możliwości swojego samochodu.

Dbanie o skrzynię biegów w naszej Toyocie

Jeżeli chcemy unikać kosztownych napraw skrzyni biegów lub też uniknąć konieczności wymiany na nową, warto stosować się do kilku zasad. Bardzo ważny jest dobór właściwego oleju do danego silnika i skrzyni biegów oraz troska o regularną i właściwą wymianę tych płynów. Eksper z firmy Ravenpol stwierdza wprost: „olej o obiektywnie lepszych parametrach zalany do nieprzystosowanej do niego przekładni już po kilku miesiącach może spowodować przedwczesne jej zużycie przez uszkodzenie np. synchronizatorów, które często są wykonane ze stopów metali kolorowych”.

Kolejną rzeczą jest troska o właściwe użytkowanie auta. Warto poczekać aż silnik się rozgrzeje, zanim ruszymy, zwłaszcza w przypadku silników disel i przy automatycznej skrzyni biegów. Pierwsze kilometry jazdy powinny być spokojne, bez gwałtownego przyśpieszania. Stosowanie tych kilku prostych zasad znacznie wydłuży żywotność skrzyni biegów.

Serwis skrzyń biegów MSM Technic

Może się jednak zdarzyć, że nie wiedzieliśmy wcześniej o podanych wyżej zaleceniach, lub kupiliśmy auto od właściciela, który się do nich nie stosował i nasza skrzynia biegów wymaga serwisu bądź też naprawy czy renowacji, a może nawet wymiany na nową. W tym przypadku warto skontaktować się z firmą MSM Technic zadzwonić pod podany na stronie numer telefonu albo wybrać opcję drogi e-mailowej. Jest to sprawdzona i profesjonalna firma, która od wielu lat działa na rynku Polskim i zajmuje się wymianą oraz naprawą skrzyń biegów.

Udostępnij artykuł