Zadzwoń! 533-668-194

Remont skrzyń biegów – Auta Renault i nie tylko

Skrzynie-biegow.pl
6 min. czytania

Skrzynia biegów to kluczowy element wyposażenia w każdym samochodzie spalinowym. Ich zadaniem jest zmiana przełożenia układu napędowego, co pozwala dostosować aktualne parametry pracy silnika do prędkości i obciążenia. Jest to zatem część, o którą zdecydowanie warto profesjonalnie zadbać – w razie awarii należy jak najszybciej zdecydować się na remont skrzyni biegów.

Kiedy nadchodzi moment na remont? Naprawa skrzyni biegów Renault – najczęstsze powody i objawy awarii

Zarówno skrzynie manualne, jak i automatyczne mogą ulec awariom, których powodem mogą być wady fabryczne, nieodpowiednia eksploatacja czy uszkodzenia powstałe w efekcie wypadku. Warto przy tym zaznaczyć, że w zależności od rodzaju skrzyni należy mieć na uwadze nieco inne kwestie związane z jej użytkowaniem. W przypadku manualnej przekładni wśród czynników, które mogą powodować problemy, można wymienić:

 • nieprawidłowe używanie sprzęgła (np. niewciskanie pedału do końca),
 • zbyt gwałtowna zmiana biegów,
 • jazda na zbyt niskich obrotach, która powoduje zwiększone obciążenie kół zębatych i łożysk,
 • jazda z dłonią na drążku, przez którą mechanizm skrzyni jest bardziej obciążony.

Przy prowadzeniu auta ze skrzynią automatyczną istotne będzie przede wszystkim unikanie przechodzenia do pozycji „D” („drive”) w trakcie cofania, gdy koła jeszcze nie przestały kręcić się do tyłu. Zarówno w przypadku manualnej, jak i automatycznej przekładni kluczową kwestią jest regularne kontrolowanie poziomu oleju.

Jakie objawy sugerują, że potrzebna będzie naprawa skrzyni biegów Renault? Do najczęstszych problemów należą:

 • buczenie i szumienie,
 • problemy z włączaniem poszczególnych biegów,
 • ruchy drążka przy dodawaniu gazu,
 • wycieki oleju,
 • bardzo głośna praca przekładni,
 • wyskakiwanie biegów,
 • wyczuwalny luz drążka zmiany biegów.

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, nie czekaj – szybki kontakt ze specjalistami pozwoli na zminimalizowanie kosztów naprawy.

O czym może świadczyć wyciek ze skrzyni biegów?

W każdej skrzyni biegów stosowany jest specjalny olej, który w sporym stopniu odpowiada za żywotność tego mechanizmu. Bardzo ważne jest prawidłowe dobranie rodzaju oleju oraz jego ilości. Aby uniknąć potrzeby przeprowadzania czynności takich jak remont i naprawa skrzyni biegów Renault, należy przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta dla danego modelu. W większości przypadków odpowiednim wyborem dla aut francuskiej marki będzie olej przekładniowy syntetyczny 75W80 – sam Renault stawia na produkty firmy ELF.

Wyciek ze skrzyni biegów to objaw, którego zdecydowanie nie warto bagatelizować. Zignorowanie problemów związanych z brakiem oleju może prowadzić do dużo poważniejszych awarii, których naprawa okaże się dość kosztowna. Wyciek może być następstwem:

 • złego uszczelnienia obudowy,
 • dziury bądź zakrzywienia dekla,
 • uszkodzonego siedziska uszczelniacza półosi,
 • luzów mechanizmu różnicowego,
 • zużytego, uszkodzonego lub nieszczelnego uszczelniacza na wałku sprzęgłowym,
 • zużycia simmeringów na połączeniu skrzyni biegów z reduktorem,
 • zbyt duża ilość oleju w skrzyni,
 • słabe dokręcenie korka lub zużyta uszczelka pod korkiem.

Naprawa skrzyni biegów Renault ze specjalistycznym wsparciem MSM Technic

Ze względu na niezwykle istotną rolę tego elementu dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, warto zadbać, by remont skrzyń biegów przebiegał w jak najbardziej profesjonalny sposób. Dobrym wyborem będą punkty, które dysponują sporym doświadczeniem i rozwiniętym parkiem maszyn, takie jak MSM Technic. Potwierdzeniem jakości usług warsztatu są liczne odznaczenia, takie jak certyfikat ISO 9001 nadany przez TÜV SÜD czy odznaczenie Primus Nominatus od BCBC. Dzięki temu klienci mogą mieć pewność, że remont skrzyń biegów dowolnego modelu będzie przebiegać bez żadnych problemów. Firma oferuje usługi takie jak naprawa skrzyni biegów Renault Master, Scenic czy Laguna, jak również układów z wielu innych popularnych modeli Renault i innych marek. Dodatkowo można skorzystać z regeneracji turbosprężarki, napraw reduktorów, napraw dyferencjałów i nie tylko. W razie całkowitej awarii MSM Technic oferuje ponadto wymianę kompletnego układu skrzyni biegów.

skrzynia biegów renault laguna 2 1.8 16v

Skrzynia biegów Renault Scenic 1.6 16V i skrzynia biegów Renault Laguna 2 1.8 16V – naprawa układów z różnych modeli

Firma MSM Technic to zespół specjalistów, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w naprawie, remoncie i regeneracji skrzyń biegów do samochodów różnych marek. Jeśli jakikolwiek z objawów uszkodzenia skrzyni biegów dotyczy Twojego auta, skontaktuj się z warsztatem. Naprawa obejmuje między innymi takie czynności, jak wymiana kompletu łożysk, złożenie skrzynki zgodnie z najwyższymi standardami serwisowymi czy wykonanie odpowiedniej regulacji luzów i naciągów wstępnych łożysk.

Naprawa i regeneracja skrzyni biegów – czym różnią się te dwa zabiegi?

Poszczególne problemy ze skrzynią mogą wymagać różnych rozwiązań – naprawy, regeneracji czy całkowitej wymiany. Warto zatem dowiedzieć się, czym różni się regeneracja i naprawa skrzyni biegów Renault. Pierwszy termin obejmuje kompleksową usługę zamiany wszystkich zużytych części na nowe – to między innymi uszczelki, koła zębate, łożyska, synchronizatory oraz głowice. Naprawa skupia się z kolei na usunięciu awarii lub usterki. Koszt usług zależy od modelu auta, zakresu uszkodzeń oraz prac potrzebnych do wykonania – regeneracja jest zazwyczaj droższa niż naprawa; w większości przypadków spotykamy się z cenami na poziomie kilku tysięcy złotych.

Udostępnij artykuł