Zadzwoń! 533-668-194

Jak dbać o skrzynie biegów?

Skrzynie-biegow.pl
2 min. czytania

Jak dbać o skrzynie biegów, to pytanie spędza sen z powiek wielu kierowcom, a jeżeli jeszcze tego nie robi, to powinni oni jak najszybciej zainteresować się tym tematem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wszelkiego rodzaju awarie skrzyni biegów, w większości przypadków kończą się kosztownymi naprawami. Istnieje jednak kilka podstawowych zagadnień i zasad mówiących o tym, jak prawidłowo zadbać o skrzynie biegów, które powinien znać każdy kierowca.

Dbanie o skrzynie biegów poprzez wymianę oleju

Podstawowym i bardzo ważnym aspektem związanym z dbaniem o skrzynie biegów jest regularna wymiana w niej oleju. Brak oleju lub jego nie odpowiedni poziom są najczęstszą przyczyną usterek tego mechanizmu. Musimy więc pamiętać o sprawdzaniu jego poziomu co jakiś czas, a także upewnić się, że nie powstają żadne wycieki. Sami, jeżeli mamy taką możliwość. Jeśli nie to z pomocą mechanika. Wymiana powinna następować co 80-120 przejechanych kilometrów lub co 7 lat eksploatacji pojazdu. Należy bezwzględnie o tym pamiętać.

Jak dbać o skrzynie biegów podczas jazdy?

Ważnym elementem jest tutaj synchronizator prosty, znajdujący się w skrzyni biegów. Żeby odpowiednio o niego zadbać ważne jest to, aby płynnie i powoli zmieniać biegi, w innym wypadku element ten nie będzie w stanie pracować tak jak powinien. Podczas zmiany biegów, pedał sprzęgła należy wciskać do samego końca, tylko wtedy jest ono w pełni dołączone i prawidłowo zmienia biegi.

Po zmianie biegów, ważne jest, aby stopniowo i płynnie podnosić pedał sprzęgła, a przy wrzucaniu tzw. jedynki lub wstecznego pamiętać o tym, aby samochód stał w bezruchu. Często powinno się zwracać uwagę na prędkościomierz i dostosowywać odpowiedni bieg do prędkości obrotowej silnika, postępując tym samym według zasad ekonomicznej jazdy samochodem. Niekorzystny dla naszej skrzyni biegów  jest nawyk trzymania ręki na dźwigni zmiany biegów. Może to prowadzić do uszkodzenia widełek przesuwających koła zębate, a w konsekwencji do poważnych awarii w przyszłości.

Udostępnij artykuł