Zapobieganie awariom skrzyni biegów » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

Skrzynia biegów to bardzo ważny, o ile nie kluczowy element naszego samochodu. Należy uświadomić sobie, że jej usterki nie pojawiają się znikąd, a często to my sami, jako kierowcy jesteśmy za nie odpowiedzialni. Ich naprawy są zazwyczaj bardzo kosztowne i zdecydowanie odchudzają nasze portfele. Warto zatem już dziś zastanowić się i poprzez właściwe działania zapobiegać awarii skrzyni biegów w przyszłości.

Odpowiednia eksploatacja zapobiegnie awariom skrzyni

Niezwykle ważne podczas eksploatacji skrzyni biegów, jest odpowiednie korzystanie ze sprzęgła. Należy bezwzględnie pamiętać, aby podczas zmiany biegów wciskać je do końca, tylko wtedy jest ono właściwie odłączone, a biegi mogą zostać zmienione prawidłowo. Po zmianie biegów powinniśmy stopniowo i płynnie zwalniać pedał sprzęgła. Gdy będziemy pamiętać o tych prostych zasadach, z pewnością przyczynimy się do zapobiegania potencjalnym awariom skrzyni biegów. W przeciwnym razie może dojść do zużywania się synchronizatorów w przekładni, czego skutkiem mogą być niepożądane usterki i uszkodzenia.

Wymiana oleju jako czynnik zapobiegawczy awariom skrzyń biegów

Gdy mówimy o oleju w samochodzie, na myśl przychodzi nam w pierwszej kolejności olej silnikowy. W ten sposób często zapominamy o oleju, który znajduje się w naszej skrzyni biegów. Aby zapobiegać jej awariimusimy bezwzględnie pamiętać o wymianie znajdującego się w niej oleju. Tym samym należy co jakiś czas sprawdzać i kontrolować jego poziom.

Brak oleju, jego wycieki i za niski poziom mogą przyczynić się lub doprowadzić do poważnych awarii, po których najprawdopodobniej skrzynia będzie musiała zostać wymieniona. Zaleca się, aby olej w samochodach wymieniać co 80-120 tysięcy przejechanych kilometrów lub co 7 lat jego użytkowania. Uzależnione jest to jednak od wielu czynników, jak rok produkcji samochodu, zalecenia danego producenta lub dane dla konkretnego modelu samochodu. W przypadku automatycznych skrzyni biegów warto zasięgnąć rady wyspecjalizowanych serwisów.

Skrzynia biegów, jak wszystko na tym świecie, nie jest wieczna. Odpowiednio z niej korzystając i dbając o nią, możemy jednak zapobiec jej awariom i cieszyć z jej prawidłowej pracy przez długie lata.