Wymiana turbosprężarki » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

Wymiana turbosprężarki to złożony proces, wobec tego należy przestrzegać kilku zasad, aby dokonać bezpiecznej wymiany bez dodatkowych uszkodzeń. Podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować to:

  • przed wymianą dokładnie wyczyścić instalację smarowania, doprowadzić do jej drożności i zalać świeżym, dobrej jakości olejem
  • warto dla pewności zalać samą turbosprężarkę olejem, zanim podłączy się przewód smarujący

Wymiana i doprowadzanie oleju – skrzynia biegów 

Przewód pozostaje pusty podczas gdy olej doprowadzany jest przez jednokierunkowy zawór, przez co przewód olejowy pozostaje pusty. Powietrze znajdujące się w pustym przedziale jest odpowiedzialne za powodowanie zjawiska kawitacji. Kawitacja to smarowanie mieszaniną oleju i powietrza, które po wymieszaniu mają postać piany.

Kawitacja i podobne zjawiska są najczęstszą przyczyną występowania suchego startu.

Czym jest suchy start?

Suchy start powstaje, gdy zaraz po uruchomieniu silnika samochodu, turbosprężarka nie ma dostarczanej odpowiedniej ilości oleju. Biorąc pod uwagę szybkie i intensywne obroty wałka, jakakolwiek przerwa w dostawie oleju może skutkować uszkodzeniem ułożyskowania turbosprężarki, co w efekcie może mieć poważne konsekwencje dla mechniki całego auta, także dla skrzyni biegów.

Nierzadko zdarza się, że podczas uszkodzenia łożysk następuje zmniejszenie stabilności wałka turbosprężarki, przez co dochodzi do zwiększenia się luzu promieniowego, a łopatki mogą zaczynać ocierać się o siebie, co doprowadza bezpośrednio do odywania się komponentów wirnikowych. Podczas tego procesu wytwarzana jest siła, która może oddziaływać na wałek powodując jego przechylanie się i w konsekwencji uszkodzenia.

Co powoduje chwilowy spadek ciśnienia oleju ?

Często podaje się, że spadek ciśnienia wywołany jest „suchym startem”, wobec tego nie można zapomnieć o wcześniejszym upewnieniu się, że z przewodami olejowymi wszystko jest w porządku, Warto wspomnieć, że przewód ten powinien być drożny, co może być trudne ze względu na jego budowę i fakturę. Ważne jest jednak, aby każdy komponent działał bez zarzutu, gdyż od działania najmniejszego elementu zależne jest działanie takich mechanizmów jak np. skrzynia biegów. Zwęglanie się oleju często prowadzi do uszkodzeń turbosprężarki, które trudno jest naprawić.

Podsumowanie

Wymiana turbosprężarki to odpowiedzialny proces, który źle przeprowadzony może mieć poważne negatywne skutki dla mechaniki całego pojazdu. Warto więc proces ten powierzyć zaufanemu specjaliście.