Zadzwoń! 533-668-194

skrzynia biegów fachowo

Wymiana oleju w skrzyniach biegów

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 13 marca, 2018
Aktualizacja 2022/07/06 at 11:12 PM
3 min. czytania

Po co wymiana oleju w skrzyniach biegów ?

Olej w skrzyni biegów pełni przede wszystkim funkcję zmniejszenia tarcia poprzez smarowanie elementów oraz łagodzi i wytłumia uderzenia kół zębatych, ale również jest izolatorem , który chłodzi rozgrzane podzespoły. Niweluje on także drgania, chroni przed korozją i utrzymuje wszystko w należytej czystości, dzięki czemu samochód jest dobrze zabezpieczony. Każdy olej powinien posiadać odpowiednie parametry, dostosowane do konkretnego auta, a zależą one od rodzaju samochodu. Oznacza to, że inny olej użyjemy do samochodu sportowego a inny w samochodzie miejskim. Wymiany oleju w skrzyni biegów nie wolno więc lekceważyć.

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów ?

Przede wszystkim musimy być czujni i nie zapominać o kontrolowaniu oleju w skrzyni biegów, gdyż każdy, nawet najlepszy po pewnym czasie może stracić swoje właściwości. Tym samym możemy być nie miło zaskoczeni, gdy potrzebna będzie kosztowna naprawa naszego samochodu. Olej co prawda wystarcza na długo, ale również jak ten silnikowy, zużywa się i postępuje stopniowemu i systematycznemu starzeniu. Warto zatem pamiętać o jego wcześniejszej wymianie. Czas wymiany oleju w skrzyniach biegów zależy oczywiście od takich czynników jak wiek auta, sposób jego użytkowania, ale zazwyczaj po przejechaniu 50 tys. km jest to właściwy moment. Konieczność wymiany oleju w skrzyniach biegów powinniśmy także oszacować, na podstawie jej działania. Jeśli więc korzystamy z przekładni manualnej i każda zmiana przełożenia niesie za sobą zgrzyty i hałas, to jest to oznaka zużytego oleju i uszkodzonej skrzyni. W przypadku skrzyni automatycznej, każda zmiana biegów przy zużytym oleju odbywa się z szarpnięciem i oporem, którym towarzyszą często charakterystyczne dźwięki. Jeżeli w obu tych przypadkach przekładnia nie uległa jeszcze awarii, to konieczna jest jak najszybsza wymiana oleju.

Jak wymienić olej w skrzyni biegów ?

Rolę odgrywa tutaj rodzaj skrzyni biegów. Wymiana oleju w skrzyniach biegów manualnej i automatycznej różnią się od siebie. W przypadku manualnej skrzyni biegów jego wymiana jest stosunkowo prostą czynnością. Po dłuższej jeździe, kiedy olej w skrzyni biegów jest rozgrzany, należy ustawić samochód tak, aby było możliwe wejście pod samochód bez ryzyka i stał on całkowicie poziomo. Po podstawieniu we właściwym miejscu szerokiego i pojemnego naczynia należy przy pomocy klucza odkręcić ostrożnie korek spustowy. Wówczas należy odczekać,aby ze skrzyni wyciekł cały olej. Później trzeba napełnić skrzynię biegów nowym olejem i starannie zakręcić korek. Niestety wymiana oleju w skrzyni automatycznej nie jest już taka prosta, a sam proces jego wymiany może być w tym przypadku kosztowny. Mimo to będzie on zdecydowanie niższy, niż naprawa lub wymiana zepsutego „automatu”. Nowoczesne skrzynie automatyczne są skonstruowane tak, że aby wymienić w nich cały olej, należy je kompletnie zdemontować. Często nie jesteśmy w stanie dokonać tego sami, więc będzie się to wiązało z koniecznością odwidzenia warsztatu samochodowego.

Udostępnij artykuł