Zadzwoń! 533-668-194

Skrzynia biegów Fiat Ducato

Jak rozpoznać uszkodzenie skrzyni biegów w Fiacie Dukato?

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 29 czerwca, 2022
Aktualizacja 2022/07/07 at 11:17 PM
5 min. czytania
Skrzynia biegów Fiat Ducato

Fiat Ducato od lat cieszy się popularnością. Zainteresowanie zawdzięcza świetnym parametrom technicznym (wydajne silniki, oszczędność paliwa, duża ładowność). Najnowsza generacja Fiata Ducato przyniosła trzy duże zmiany: nowe silniki, skrzynie biegów i udoskonalone systemy bezpieczeństwa. W rankingu Autodata za rok 2021 Fiat Ducato znalazł się jednak w pierwszej dziesiątce najczęściej naprawianych samochodów o użytkowym charakterze. Poznaj objawy, które mogą świadczyć o uszkodzeniu skrzyni biegów w tym aucie.

Skrzynia biegów Fiat Ducato – co musisz wiedzieć

Skrzynia biegów pełni w samochodzie niezmiernie ważną funkcję. To dzięki niej możesz wykorzystać moc wytworzoną przez silnik, Przenosi ona napęd z silnika na koła tak, by silnik pracował na optymalnych obrotach. Dzięki zastosowaniu przełożenia skrzynia biegów pozwala zamienić prędkość obrotową silnika na różną prędkość obrotową kół. Skrzynia biegów zapewnia także jazdę zarówno do przodu, jak i do tyłu.

Manualna skrzynia biegów w Fiacie Ducato składa się z kręcących się z różnymi prędkościami kół zębatych osadzonych na łożyskach na wałku sprzęgłowym skrzyni oraz z mechanizmu przenoszącego moment obrotowy na te z kół, które powiązane jest z aktualnie wrzuconym biegiem. Na mechanizm ten składają się flansze wraz z półosiami połączone z dyferencjałem i przełożeniem głównym skrzyni. Tym, co większości kierowców kojarzy się ze skrzynią biegów jest sprzęgło łączące wał korbowy silnika z wałkiem sprzęgłowym skrzyni. Na wałku głównym skrzyni znajdują się natomiast koła zębate spinające się z kołem zębatym biegu, które w ostatecznym efekcie przenosi napęd na kręcące się koła. Aby cały mechanizm pracował prawidłowo musi być zalany olejem.

W przypadku automatycznej skrzyni biegów w Fiacie Ducato mechanizm działa podobnie, z tym, że przełożenie wykonywane jest automatycznie, bez udziału kierowcy. Nie ma więc sprzęgła, wystarczy samo ustawienie trybu jazdy.

Najczęstsze problemy z manualną skrzynią biegów w Fiacie Ducato

Do najczęstszych problemów związanych ze skrzynią biegów w Fiacie Ducato należy zużycie łożysk. Objawem tej usterki jest szum lub wycie, które nasila się przy zwiększaniu prędkości. Mogą się do tego przyczynić zarówno wady materiału, sposób jazdy (wysokie prędkości obrotowe, gwałtowne przyspieszanie i jazda na maksymalnym obciążeniu) albo ubytek oleju na skutek wycieku. Jeżeli szum lub hałas pojawia się podczas jazdy na jednym, konkretnym biegu, wówczas może to oznaczać, że naprawy wymagają zużyte koła zębate.

Naprawa biegi ducato hałasują uszkodzona - regeneracja serwis

W następnej kolejności mogą pojawić się problemy z synchronizatorami. Możesz słyszeć zgrzyty w czasie jazdy i mieć problem z wrzuceniem biegu, a gdy usterka nie zostanie usunięta – pojawia się ryzyko wypadania biegów podczas jazdy. Jest to bardzo niebezpieczna awaria, która może doprowadzić do wypadku.

Objawy uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów – kiedy Fiat Ducato wymaga natychmiastowego serwisu?

W przypadku automatycznej skrzyni biegów objawami jej uszkodzenia mogą być gwałtowne wstrząsy przy zmianie przełożenia, przeciąganie biegów lub widoczny wyciek oleju. W takim wypadku należy jak najszybciej wykonać serwis i potrzebne naprawy.

Jak uniknąć problemów ze skrzynią biegów?

Podstawową zasadą podczas eksploatacji samochodu jest wykonywanie regularnego przeglądu auta i wykonywanie wszystkich napraw na bieżąco. W ten sposób można szybko zauważyć pojawiający się problem i od razu usunąć jego przyczynę. Koszt zakupu nowej skrzyni biegów do Fiata Ducato to wydatek kilku tysięcy złotych. Warto więc dbać o utrzymanie ruchu i nie dopuścić do uszkodzenia. Twój Fiat Ducato będzie Ci wtedy służył długie lata.

Fiat Ducato i uszkodzona skrzynia biegów. Co zrobić, gdy dojdzie do awarii?

Nie zawsze uda się zapobiec usterkom. Gdy już doszło do uszkodzenia skrzyni biegów należy pogodzić się z kosztami i dokonać naprawy lub wymiany mechanizmu. Pamiętaj, by w tym przypadku nie korzystać z zamienników, bo trudno jest dobrać taki, który będzie miał takie same parametry. Fiat Ducato ma swoje indywidualne parametry techniczne. Lepszym wyborem będzie kupno używanej skrzyni niż nowej, ale nie do końca pasującej parametrami technicznymi do auta. Jeżeli jesteś zainteresowany naprawą lub zakupem skrzyni biegów (zarówno nowej, jak i używanej), to zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu podanym na górze strony. Na wszystkie produkty udzielamy dwuletniej gwarancji, a nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepszą opcję.

Udostępnij artykuł