Skrzynie biegów M32 - regeneracja oraz naprawa » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

M32 to oznaczenie manualnej skrzyni biegów, która montowana jest głównie w samochodach marki Opel i Fiat. Wśród opinii użytkowników jest ona bardzo awaryjna, a pierwsze objawy można zauważyć nawet przy przejechaniu 50-60 tys. kilometrów. Jednak czy jest to prawdą?

M32 – CO TO OZNACZA?

Wszystkie skrzynie biegów posiadają symbol. W przypadku, gdy ma ona kod M32, oznacza to wówczas, że przekładnia przenosi momenty obrotowe do 320 Nm (niutonometrów).

DLACZEGO SKRZYNIE M32 SĄ TAK CZĘSTO AWARYJNE?

Ruchome części składające się na budowę tej skrzyni dosyć szybko się zużywają. Skutkuje to „luzami” wokół tzw. wałka atakującego, co z czasem może spowodować zniszczenie się łożysk, a nawet uszkodzenie tylnej obudowy skrzyni biegów.

CZY TAKA SKRZYNIA BIEGÓW M32 SKAZANA JEST NA AWARIE?

              Każda przekładnia może szybko ulec awarii, gdy o nią właściwie nie zadbamy, szczególnie kiedy kierowca gwałtownie redukuje biegi. Ponadto według wielu serwisów, w skrzyniach z oznaczeniem M32 stosowany olej fabryczny jest niewłaściwy. Jeśli o skrzynię dbamy prawidłowo, a natrafiliśmy na wadliwy egzemplarz, problemy mogą zacząć się już przy 50 tys. kilometrów. Można usłyszeć wtedy szumienie oraz stukanie. Gdy coś takiego ma miejscu należy jak najszybciej zdiagnozować problem, ponieważ im później się to zrobi, tym naprawa może być kosztowniejsza. Obecnie producenci skrzyń typu M32 znacznie poprawili ich jakość (po 2012 roku) – charakteryzują się one powiększonymi łożyskami oraz dodatkowymi magistralami olejowymi.

REGENERACJA SKRZYNI BIEGÓW M32

Regeneracja ma na celu wymianę wszystkich łożysk, a jej koszt wynosi 1200 zł – 1500 zł. Niekiedy czasami pojawi się większy problem, który wyeliminować można tylko poprzez całkowitą wymianę przekładni. Kontrola i wymiana uszczelnień oraz części takich jak synchronizatory to koszty już ok. 2500 zł. Jednak warto zdecydować się na taką naprawę, ponieważ prawidłowo wykonana może zwiększyć żywotność całej przekładni. Często serwisy dają także gwarancję bez limitu kilometrów na 12, a nawet na 24 miesiące – jest to bardzo dużym udogodnieniem.

NAPRAWA SKRZYNI OPEL INSIGNIA M32

Zakres naprawy M32 w Oplu Insigni najczęściej obejmuje:

  • wymianę wszystkich łożysk.
  • całkowite złożenie skrzyni biegów.
  • regulacje luzów wokół wałka atakującego.
  • oraz usunięcie pozostałych usterek.

m32 insignia

W pierwszej fazie naprawy serwis zweryfikuje gdzie dokładnie leży problem i wykona wycenę naprawy. Jeśli klient zgodzi się, następuje wówczas przygotowanie do naprawy. Taki „zabieg” może potrwać nawet dobę lub dłużej, ponieważ skrzynia biegów Opel musi zostać zdemontowana, rozłożona na części, a po wymianie zużytych części zamontowana ponownie w aucie. Czas wydłuży się, gdy serwis ma dużo klientów lub gdy brakuje części na miejscu.