Zadzwoń! 533-668-194

Skrzynia biegów Volkswagen – regeneracja i wymiana

Skrzynie-biegow.pl
7 min. czytania

Wszystkie pojazdy poruszające się po drodze powinny być regularnie serwisowane. Sprawdzenie aktualnego stanu technicznego pozwoli wykluczyć wiele usterek. Decydując się na cykliczne przeglądy możesz zapobiec dużej i kosztownej naprawie.

W volkswagenach montowane są różne skrzynie biegów, które kontrastują ze sobą. Oznaczone są za pomocą typu mówiącego o danej budowie skrzyni oraz kodu określającego jej możliwości przełożeń. Istotną informacją jest również znajomość położenia, które może być wzdłużne lub poprzeczne względem silnika. Posiadając taką wiedzę możesz indywidualnie zakupić wymaganą skrzynię.

MSM Technic zajmuje się kompleksową usługą regeneracji oraz wymiany skrzyni biegów. Wieloletnie doświadczenie pozwoli sukcesywnie wykonać swoją pracę. Decydując się na wybór MSM Technic po całkowitym serwisie będziesz mieć kilkuletnią gwarancję na regenerowaną lub wymienioną część. Dzięki temu możesz skontaktować się z firmą lub oddać pojazd do ponownej naprawy całkowicie za darmo. Ponadto na stronie możesz znaleźć skrzynie do samochodów produkowanych w latach 1995-2000. Dzięki temu masz możliwość zakupu oryginalnej części do np: Volkswagena polo 1.4. Wiek samochodu nie jest żadnym ograniczeniem do wykonania usługi. Atutem, na który warto zwrócić uwagę jest brak konieczności wynajęcia samochodu zastępczego. Wszystkie naprawy wykonywane są w krótkim czasie.

Skrzynia DSG

Pierwsze skrzynie dwusprzęgłowe zostały zastosowane w 2003 roku w golfach R32. Volkswagen to pierwszy dealer, który wprowadził taki model na rynek. DSG jest skrzynią, która składa się z dwóch mniejszych części. Jedna z nich służy do zmiany biegów parzystych, druga do nieparzystych. Podczas pracy jednej z nich, przeciwna skrzynia jest w gotowości do dalszej redukcji biegu – na wyższy lub niższy. Mechanizm jest niezwykle płynny. Dzięki temu pojazd nie traci mocy, i w krótkim czasie osiąga maksymalne przyspieszenie.

DSG posiada wiele zalet i jest maksymalnie zautomatyzowana. Brak samodzielnej redukcji wpływa na jej dłuższą kondycję. Niektórzy kierowcy nieumiejętnie operują zmianą biegów. W konsekwencji dochodzi do wielu uszkodzeń. Oczywiście istnieje możliwość zmiany na formę manualną. Jednak wersja automatyczna to duży komfort jazdy i ergonomia.

Skrzynie dwusprzęgłowe mają niezwykle długą żywotność. Wystarczy je odpowiednio serwisować. Najważniejsza jest zmiana oleju, która powinna być wykonywana co 30 tysięcy kilometrów. Ponadto są niemalże bezawaryjne.

Skrzynia biegów Volkswagen Polo 1.4

Skrzynie manualne, które były stosowane w Volkswagenach Polo 1.4 charakteryzują się wysoką płynnością. Właściciele owego modelu mogą napotkać wiele problemów z silnikiem. Jeśli chodzi o skrzynie manualne- są praktycznie bezawaryjne. Mimo wszystko, gdy wystąpi jakaś usterka najlepiej ją zregenerować lub wymienić na oryginalną część. Zamienniki nie są dobrym wyborem. Niektóre z nich mogą nie sprostać wymaganiom wersji Volkswagena Polo 1.4. Dlatego warto zwracać uwagę na produkty wysokiej jakości, najlepiej oryginalne. Takie w swojej ofercie posiada MSM Technic.

naprawa zepsutej skrzyni biegów skrzyni biegów polo 1.4

6-biegowa skrzynia biegów Volkswagen

Manualna wersja 6-biegowej skrzyni biegów w Volkswagenie może przysporzyć wiele problemów. Niestety występują w niej dość częste awarie, które wymagają odpowiedniej naprawy. Jednym z często występujących objawów to charakterystyczny hałas na biegu jałowym. Oprócz tego pojawiają się trudności podczas redukcji. Po wymianie łożysk i regeneracji problem powinien ustąpić. W niektórych przypadkach konieczna jest większa naprawa. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem bycia posiadaczem manualnej, 6-biegowej skrzyni biegów jest regularny serwis.

Stan techniczny pojazdu – na co zwrócić uwagę?

Poszczególne usterki w pojazdach zazwyczaj pojawiają się po przekroczeniu określonej liczby kilometrów. Każda z części posiada swoją sprecyzowaną żywotność. Przybliżenie się do 'wyliczonej destrukcji’ powinno być wyznacznikiem do obowiązkowej kontroli samochodu. Nabywając wiedzę na temat stanu danej części dowiesz się czy wymaga regeneracji lub całkowitej wymiany.

Bardzo często wykonywane wymiany klocków hamulcowych lub łożysk nie powinny przysporzyć dużego problemu. Skrzynia biegów to część, której należy poświęcić większej i dokładniejszej uwagi. Najlepszym działaniem jest wcześniejsze zapobieganie, które nie doprowadzi do całkowitej awarii. Obserwując zachowanie się pojazdu możesz zauważyć poszczególne objawy, które świadczą o zużywaniu się skrzyni biegów.

Typowe skrzynie biegów w Volkswagenach – objawy zużycia:

  • Głośny szum i wycie z pod maski samochodu, słyszalne w kabinie,
  • szarpanie pojazdu przy zmianie biegów,
  • rozpoczęcie jazdy w momencie gdy pedał sprzęgła jest prawie całkowicie uniesiony,
  • luźne ruchy lewarka na zapiętym biegu,
  • brak możliwości redukcji biegu.

Do krótszej żywotności skrzyni biegów mogą przyczynić się kierowcy, którzy zbyt mocno szarpią lewarkiem podczas redukcji. Dodatkowo nieodpowiednio rozpędzają pojazd, nieumiejętnie dostosowując obroty silnika do zapiętego biegu. Innym, często popełnianym błędem jest brak regularnej wymiany oleju.

Dlatego też tak często przypominam, że serwis po zakupowy nie powinien kończyć się wymianą oleju w silniku i paska rozrządu. Jest znacznie więcej czynności, o których warto pamiętać. W tym o oleju w manualnej skrzyni biegów. Mówi ekspert z firmy Ravenol.

Skrzynia biegów – regeneracja czy naprawa – co opłaca się bardziej w zależności od sytuacji

Regeneracja skrzyni to proces, dzięki któremu mechanicy mogą wymienić zużyte części, unikając całkowitej destrukcji. Najczęściej są to łożyska, które należy w całości zastąpić nowymi. W zależności od określonego stanu, wymieniane są poszczególne uszczelki i następuje uzupełnienie świeżym, odpowiednim olejem. Po kompleksowej regeneracji nie musisz martwić się o wystąpienie ewentualnych usterek. Skrzynia powinna działać całkowicie prawidłowo. Zauważysz lekkość ruchów przy redukcji oraz brak jakichkolwiek dźwięków dochodzących spod maski samochodu. Warto regularnie serwisować pojazd i wcześniej poddać procesom naprawczym, by nie mieć do czynienia z problemem podczas np.: wyjazdu wakacyjnego.

Wymiana skrzyni biegów następuje w momencie, gdy nie ma możliwości jej regeneracji. Możesz samodzielnie zakupić odpowiedni element, lub doradzić się fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Po odebraniu pojazdu z warsztatu otrzymasz specjalną gwarancję, która zapewnia o prawidłowym działaniu części. Nie należy zapomnieć o dalszym, regularnym serwisowaniu, dzięki któremu możesz zapobiec innym awariom.

Udostępnij artykuł