Zadzwoń! 533-668-194

Skrzynia biegów Opel – najczęstsze awarie i sposób ich naprawy

Skrzynie-biegow.pl
5 min. czytania

Opel to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zaufanych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Marka rozwija się nieprzerwanie od ponad 100 lat, utrzymując wysoki poziom produkowanych pojazdów oraz dedykowanych im części. Skrzynie biegów Opel to szeroki wachlarz modeli, technologii i możliwości z nimi związanych. Poniższy artykuł opisze zarówno największe zalety przekładni tego producenta, jak i najczęściej występujące w nich awarie i doradzi w jaki sposób najlepiej się nimi zająć.

Rodzaje przekładni w samochodach Opel

Koncern Opla przez lata swojej działalności zdążył wprowadzić na rynek wiele modeli skrzyni biegów. Zdobyte po drodze doświadczenia pozwalają obecnym projektantom oraz inżynierom tej marki na tworzenie nowoczesnych, efektywnych i dopracowanych przekładni o rozmaitych praktycznych cechach i szerokim zastosowaniu. Oto niektóre z nich wraz z nazwami modeli pojazdów, w których najczęściej są stosowane.

Skrzynia biegów Vectra C

Często używanymi w Oplu Vectra C przekładniami jest typ M32 lub F40. Oba z nich są manualnymi, 6-biegowymi, napędzającymi przednie koła skrzyniami biegów. Pierwsza z wymienionych jest przekładnią odpowiednią do zastosowania w różnych modelach aut i może przenosić momenty do 320 Nm. F40 wyposażona jest w 3 wałki zsynchronizowane z biegami, przenosi momenty sięgające 400 Nm i jest idealna do zastosowania w średnich i większych samochodach.

Skrzynia biegów Opel Vivaro i Movano

W modelach samochodów dostawczych Vivaro oraz Movano znaleźć można manualne przekładnie Opel PK6 oraz PK5. Mają odpowiednio 6 i 5 biegów, a każda z nich występuje w dwóch wariantach różniących się szczegółami budowy.

Automatyczne skrzynie biegów Opel

W wielu modelach samochodów Opel funkcjonują automatyczne skrzynie biegów. W połączeniu z tempomatem aktywnym w znacznym stopniu podnoszą one komfort jazdy. Opel oferuje przekładnie automatyczne 6-biegowe hydrokinetyczne oraz praktyczne skrzynie zautomatyzowane Easytronic

Skrzynia biegów Opel Zafira a 1.8 16v

W aucie Opel Zafira montowane są manualne przekładnie F17 pracujące w oparciu o 2 wałki i mechanizm różnicowy. Posiadają 5 biegów i napędzają przednie koła samochodów.

skrzynia vectra zafira biegi zmiana naparawa skrzyni

Jakie są najczęstsze uszkodzenia skrzyń biegów Opel?

Każda część samochodowa ma swoją żywotność. Także skrzyniom biegów Opel przydarzają się różnego rodzaju awarie. Najczęstsze problemy przekładni takich jak M32 czy F17 to:

  • pękanie obudowy lub wykruszanie się jej kawałków,
  • uszkodzenie łożysk, a w najgorszym wypadku ich rozpad,
  • awaria kół zębatych wynikła ze zbyt dużej temperatury pracy uszkodzonego łożyska lub ocierania się o siebie zębów z powodu powstania zbyt dużych luzów na wałkach,
  • uszkodzona końcówka wałka ataku, wydająca charakterystyczne hałasy.

Z naprawą elementów skrzyni biegów nie warto czekać. Postępujące niszczenie i zbyt duże rozgrzewanie się wadliwych części może zakończyć się rozpadem łożyska i koniecznością wymiany całej przekładni.

Gdzie najlepiej naprawić lub wymienić przekładnię marki Opel?

Podstawą prawidłowego użytkowania skrzyni biegów jest dbanie o prawidłowy poziom oleju oraz dokonywanie regularnych przeglądów. Wszelkie szumy, grzechotania i stukania mogą być objawem uszkodzenia przekładni i konieczności jej naprawy lub wymiany. Warto do tego celu wybrać autoryzowany salon lub inny profesjonalny i zaufany warsztat, który w sposób kompetentny zlokalizuje źródło problemu i skutecznie go zlikwiduje. Firma MSM Technic specjalizuje się w diagnozowaniu, reperowaniu i regeneracji wszystkich rodzajów skrzyni biegów w samochodach Opel. Posiada także bogatą ofertę nowych i używanych przekładni oraz olejów przekładniowych dedykowanych pojazdom tej marki. Wykwalifikowani pracownicy firmy doradzają klientom w kwestii doboru odpowiednich części i całych skrzyń biegów, drobiazgowo wyceniają i starannie wykonują niezbędne naprawy lub dokonują wymiany. Podczas każdego serwisu regulują także ustawienia elementów przekładni takich jak naciągi wstępne łożysk czy luzy wałków.

Każda skrzynia biegów Opel posiada swoją specyfikę, a jaj serwis lub wymiana wymaga profesjonalnej wiedzy, umiejętności oraz narzędzi. W przypadku pojawienia się hałasów lub blokowania się przekładni, warto zwrócić się o pomoc fachowców, którzy szybko zlokalizują problem i skutecznie go rozwiążą. Jedną z najbardziej doświadczonych i zaufanych firm specjalizujących się w naprawie i regeneracji skrzyni biegów jest MSM Technic. Warto skontaktować się z jej profesjonalnymi konsultantami i poznać szczegóły ich korzystnej oferty.

Udostępnij artykuł