Zadzwoń! 533-668-194

remont skrzyni biegów poznań

Remont skrzyni biegów – jak go właściwie przeprowadzić?

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 25 stycznia, 2021
Aktualizacja 2022/07/06 at 11:12 PM
4 min. czytania

Usterka manualnej skrzyni biegów może objawiać się na wiele różnych sposobów. Kierowca może słyszeć niepokojące odgłosy ze skrzyni biegów, mieć trudności z włączeniem biegów lub z „wyskakującymi” biegami. Niekiedy objawy uszkodzenia skrzyni biegów pojawiają się powoli, początkowo nie są za bardzo niepokojące, dlatego wielu kierowców je bagatelizuje.

To bardzo duży błąd, skrzynia biegów to bowiem mechanizm bardzo skomplikowany, gdzie wiele części ze sobą współpracuje. Banalna nawet usterka jednej z nich może przyczynić się do popsucia kolejnych części. Każdy niepokojący objaw związany z biegami w pojeździe, wymaga reakcji i szybkiej naprawy.

Czy remont zepsutej skrzyni to właściwe rozwiązanie?

Warto mieć świadomość, że usterki pozornie związane ze skrzynią biegów, nie muszą od razu oznaczać konieczności jej remontu. Problemem nie musi być zepsuta skrzynia biegów. Awarii może przecież ulec drążek zmiany biegów, łączniki, linki czy inne elementy, dzięki którym skrzynia biegów pracuje i dzięki którym możliwe jest przełączanie biegów. Niepokojące zgrzyty dobywające się ze skrzyni biegów lub trudności z ich przełączaniem mogą także oznaczać konieczność wymiany oleju w skrzyni biegów i nic więcej. Aby jednak przekonać się co jest powodem problemów, trzeba odwiedzić mechanika samochodowego. Każdy dobry mechanik samochodowy poradzi sobie z naprawą takich usterek.

Zepsuta skrzyni biegów i Uszkodzona

Jeśli jednak jest ewidentny problem ze skrzynią biegów i wymaga ona naprawy lub kapitalnego remontu, warto rozejrzeć się za mechanikiem, który specjalizuje się w naprawach skrzyń biegów. Wielu mechaników świetnie naprawiających silniki, zawieszenia czy układy hamulcowe nie ma pojęcia o budowie skrzyń biegów i o ich naprawach. Ci, którzy choć trochę się na tym znają, często niezbyt chętnie podejmują się takich pracy.

Remont skrzyni biegów to praca trudna i czasochłonna. Mechanik tego świadomy, wie doskonale, że w tym samym czasie i przy mniejszym wysiłku, w czasie, który będzie potrzebny na remont jednej skrzyni biegów, naprawi kilka aut, dzięki czemu zarobi więcej.  Zepsuta skrzynia biegów to dla mechanika problem, nierzadko więc współpracują z firmami, które naprawiają skrzynie.

Zepsuta skrzynia biegów i co teraz z tym zrobić dalej?

Jeśli rzeczywiście awarii uległa skrzynia biegów lub z uwagi na przebieg pojazdu, wymaga ona kapitalnego remontu, nie warto naprawy powierzać dowolnemu mechanikowi. Dużo rozsądniej jest zgłosić się do warsztatu specjalizującego się w naprawach skrzyń biegów. Osoby pracujące w takich miejscach wiedzą jak prawidłowo przeprowadzić remont skrzyni biegów. Dla niejednego mechanika samochodowego zepsuta skrzynia biegów może być po prostu wyzwaniem, któremu może nie sprostać. Warsztat specjalizujący się w naprawach skrzyń biegów, szczególnie w przypadku auta mniej znanego, nietypowego, powinien być wybierany bardzo rozważnie. W wielu warsztatach tego typu informacja jest jasna – naprawiają skrzynie biegów samochodów danych marek, czy wyprodukowanych w  danych krajach.

mechanik uszkodzenia biegu i skrzyni

Remont skrzyni biegów zawsze wiąże się z kosztami. Nierzadko nie są one małe, dlatego warto poprosić o wstępną wycenę. Oczywiście mechanik nie powie za dużo przed wyjęciem skrzyni biegów i jej rozebraniem, co także wiązać się będzie z kosztami, jednak lepiej zlecić taką pracę, zapytać o cenę naprawy całkowitej i mieć świadomość, jaka może być cena. Zdarza się też, że remont skrzyni biegów jest nieopłacalny lub będzie przekraczać nasze możliwości finansowe. W takim przypadku, warto poszukać innego rozwiązania – po prostu kupić nawet używaną skrzynię biegów i zlecić wymianę uszkodzonej na sprawną.

Działając w ten sposób oszczędzimy sobie niemiłego zaskoczenia kosztami naprawy. Każda sytuacja jest indywidualna, warto więc ją przeanalizować i podjąć decyzję o naprawie skrzyni biegów lub jej wymianie na inną.

Udostępnij artykuł