Regeneracja turbiny » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

Turbiny na początku używane były tylko w samochodach ciężarowych. W samochodach osobowych takie rozwiązanie zaczęto stosować w 1973 roku. W chwili obecnej wiele modeli ma na wyposażeniu turbosprężarkę. Elementy turbiny wytworzone są z bardzo wytrzymałych materiałów, takich jak na przykład tytan, aluminium, stal chromowo – niklowo – wolfranowa. Mimo to układy turbosprężarki czasami ulegają uszkodzeniom. Dzieje się tak wtedy, gdy do wnętrza dostaną się zanieczyszczenia i drobinki, układ jest nieprawidłowo olejowany lub po prostu się wyeksploatuje. W takim przypadku możemy naszą turbinę poddać procesowi regeneracji.

Regeneracja turbiny – na czym to polega?

Regeneracja turbiny jest dosłownie naprawą starego urządzenia przy wykorzystaniu nowych elementów. Turbina w pierwszej kolejności musi być rozebrana na części. Następnie należy wszystko dokładnie wyczyścić, a czasem poddać piaskowaniu. Po tym procesie należy bardzo dokładnie sprawdzić każdą wyczyszczoną część pod kontem uszkodzeń i mankamentów. Jeśli dana część jest uszkodzona, należy wymienić ją na nową. Uszczelki, pierścienie uszczelniające i łożyska muszą koniecznie być zastąpione nowymi egzemplarzami. Po wykonaniu wszystkich podanych czynności można złożyć turbinę. Jednak to nie koniec regeneracji. Ostatnią czynnością konieczną do wykonania jest wyważenie rdzenia turbosprężarki, oraz w niektórych przypadkach regulacja nastawu kierownic turbiny.

Po tak wykonanej regeneracji, turbosprężarka będzie nam służyła jeszcze przez wiele lat.

Dlaczego warto turbinę poddać procesowi regeneracji?

Regeneracja turbosprężarki pozwala właścicielowi zaoszczędzić sporo pieniędzy. Czasem kwota zaoszczędzona sięga nawet kilku tysięcy złotych. Turbina po dobrze wykonanej regeneracji jest tak samo sprawna, jak nowe urządzenie. Również ekolodzy popierają regenerację podzespołów takich jak turbiny. Stara turbosprężarka musiałaby trafić na złom.

Ważne, aby podczas regeneracji naszej turbiny wykorzystane były oryginalne podzespoły najwyższej jakości. Jeśli użyjemy tanich zamienników kiepskiej jakości, regeneracja nie będzie miała sensu.