Zadzwoń! 533-668-194

przeglad skrzyni

Przegląd skrzyni biegów

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 20 września, 2018
Aktualizacja 2022/07/06 at 11:12 PM
3 min. czytania

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów samochodu. Używa się ją do zmiany prędkości i momentu obrotowego jednostki napędowej. To właśnie dzięki niej silnik pracuje w sposób prawidłowy, nienaganny. Warto też wspomnieć, że biegi pełnią ważną funkcję w prawidłowej eksploatacji samochodu. Jednak jak każda część może ulec uszkodzeniu lub zużyciu. Aby temu zapobiec wykonywane są przeglądy skrzyń biegowych.

Przegląd skrzyni biegów – automat

Automatyczna skrzynia biegów składa się z elementów sterowanych hydraulicznie za pomocą płynu. Jego zadanie polega na mazaniu elementów znajdujących się na wewnętrznej i mobilnej części skrzyni, jak również z jego pomocą wybierana jest technika pracy oraz możliwość samoczynnej zmiany biegów.

Do prawidłowego działania wszystkich podzespołów znajdujących się w mechanizmie potrzebna jest kontrola oraz wymiana płynu w automatycznej lub manualnej skrzyni biegów. Właściwy olej ma optymalną klasyfikację oraz jest czysty. Nie posiada zanieczyszczeń w postaci opiłków metalu, których nie jest w stanie wychwycić filtr.

Olej zmieniany jest okresowo. Wymiana polega na odkręceniu, wymontowaniu miski olejowej ze skrzyni biegów i wylaniu przepracowanego oleju. Następnie ponownym zainstalowaniu z nowo uzupełnionym płynem i filtrem. Przy przeglądzie bardzo ważne jest wykonanie jazdy próbnej z nowo wymienioną cieczą w celu kontroli niechcianych wycieków bądź nieprawidłowej pracy skrzyni biegów.

Serwisowanie oraz przegląd manualnej skrzyni biegów

Manualna skrzynia, jak i automat spełniają tę samą funkcję. Różni je to, że skonstruowane są z różnych podzespołów oraz mają inne rozwiązania. Manual składa się z zestawu kół zębatych, które umiejscowione są na wałkach. Odgrywają one rolę przesuwu. Elementami wchodzącymi w skład mechanicznej skrzyni biegów są także: łożysko oraz uszczelniacze, które zapobiegają wyciekowi oleju.

Najczęstszymi symptomami awarii skrzyni manualnej są:

  • problem ze zmianą biegu
  • wydobywające się dźwięki podczas zmiany biegu
  • zapach spalenizny powstały w skutek przepalenia się oleju
  • zgrzytanie oraz chrobotanie podczas hamowania skrzynią.

Aby zapobiec uszkodzeniu skrzyni należy prawidłowo eksploatować pojazd. Podstawowymi elementami, jakie należy wykonywać są:

  • wciskanie pedału sprzęgła do samego końca
  • do obrotów silnika oraz prędkości powinna być skoordynowana wysokość biegu
  • bieg pierwszy i wsteczny wrzucany jest zawsze przy zatrzymanym aucie.

Ważne w przeglądzie skrzyni biegów jest to, aby nie zapominać o okresowej kontroli poziomu oleju w skrzyni oraz jego wymianie. Dotyczy to skrzyni manualnej, jak i automatu, ponieważ rozpoznanie niepoprawności nie jest wcale takie łatwe. Defekty pracy silnika mogą wskazywać również na inne nieprawidłowości. Przy trafnej ocenie stanu skrzyni powinno się samochód oddać w ręce doświadczonego mechanika.

Udostępnij artykuł