Objawy uszkodzenia skrzyni biegów » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

Jako Polacy mamy często tendencję do narzekania na automatyczne skrzynie biegów co wynika z wielu nietrafionych konstrukcji wypuszczanych na samym początku jej wejścia na rynek. Jednak awarie nie dotyczą tylko i wyłącznie jednostek automatycznych ponieważ klasyczne skrzynie również potrafią zajść za skórę. 

Jakie są najczęstsze objawy uszkodzonej manualnej skrzyni biegów?

Objawów uszkodzenia skrzyni biegów jest wiele na pewno większość z nas chociaż raz mogła się spotkać z nią podczas jazdy starszym samochodem. … Drążek zmiany biegów ma luzy i lata podczas wciskania gazu… takie zachowanie jest bardzo powszechne podczas uszkodzenia skrzyni biegów i najbardziej zauważalne nawet bez odpalania silnika. Jeżeli nasz drążek zmiany biegów ma luzy to jest to pierwszy sygnał że coś się dzieje z naszą skrzynią.

Zgrzytanie…na pewno spotkaliśmy się z tym nie raz, występuje zarówno przy złej zmianie biegów jak i przy uszkodzeniu skrzyni… jest ono bardzo charakterystyczne i nie da się pominąć podczas jazdy. Jako doświadczeni kierowcy możemy zdiagnozować oprócz samego zgrzytanie charakterystyczne puknięcie podczas zmiany już samej zmiany biegu.

Tak więc do szczególnie charakterystycznych objawów usterki skrzyni biegów należą:

  • Zgrzytanie podczas wchodzenia biegu na swoje miejsce (każdorazowa zmiana biegu)
  • Luźny drążek zmiany biegów (można to wyczuć już na postoju)
  • Charakterystyczne puknięcie podczas zmiany biegu
  • Rwanie drążka zmiany biegów podczas dociskania pedału gazu
  • Wycie ze strony skrzyni biegów podczas jazdy

Awarie skrzyni biegów nie należą do miłych ze strony kierowcy jak i jego portfela

Awarii skrzyni biegów nie należy ignorować… jest to jedna z poważniejszych usterek która zaniedbana potrafi generować duże koszty. Przede wszystkim zbyt długa jazda z uszkodzoną skrzynia biegów może skutkować wymianą całej przekładni. Koszty naprawy skrzyni biegów, lub jej wymiany zależą na dobrą sprawę od auta i jego rocznika dlatego nie należy od razu zakładać najgorszego scenariusza.

Nie zawsze to wina kierowcy.

Jeżeli mówimy o awarii skrzyni biegów, bądź innej pracującej części w naszym aucie zawsze poruszane są tematy użytkowania auta, oraz jakości samej części. W przypadku skrzyń biegów nie zawsze awaria wynika z winny kierowcy, nowoczesne skrzynie biegów źle znoszą długą pracę na niskich obrotach a jest to winna nietrwałych łożysk, które pod koniec swojego życia wydają charakterystyczny szum/wycie. Jeżeli doszło do sytuacji w której zmuszeni jesteśmy wymienić skrzynię na nową zawsze bierzmy pod uwagę zakup oryginalnej części dzięki czemu auto bezawaryjnie posłuży nam kolejne lata.