Jaką wybrać skrzynię biegów? » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

Kierowcy przy kupnie samochodu coraz częściej zastanawiają się jaką skrzynię biegów wybrać. Zarówno skrzynia manualna jak również automatyczna mają swoje zalety. Obie mają również wady. Dlatego bardzo ważne jest rzetelne podejście do tematu i wybór odpowiedniej dla naszego sposobu jazdy skrzyni biegów tak, aby wybór ten nie wiązał się z ciągłymi awariami, a był przyczyną komfortowego użytkowania naszego samochodu.

Skrzynie manualne obok mniejszych komplikacji przy naprawie w razie awarii mają jeszcze jedną ważną zaletę – są tańsze od skrzyń automatycznych. Kupując nowy samochód w salonie ze skrzynią manualną zapłacimy za niego mniej niż w przypadku tego samego modelu ze skrzynią automatyczną. Dodatkowo ważnym atutem jest fakt, że skrzynie te praktycznie nie wymagają serwisowania – jedyną czynnością serwisową jest wymiana oleju, co z reguły robi się bardzo rzadko. Trwałość przekładni manualnej jest także stosunkowo duża i przy prawidłowym użytkowaniu wynosi około 20 – 30 lat, czyli tyle ile standardowa żywotność samochodu. Niewątpliwą wadą tych przekładni jest natomiast fakt, że do zmiany biegów wymagane jest angażowanie kierowcy. Prowadzący pojazd sam musi oszacować kiedy należy zmienić bieg angażując w to zarówno lewą nogę wciskającą sprzęgło, jak również operować drążkiem zmiany biegów, co jest dodatkowym rozproszeniem w trakcie jazdy. W miejskim cyklu jazdy sprzęgło samochodu z przekładnią manualną pracuje praktycznie non stop co przyczynia się również do jego zwiększonej eksploatacji.

Skrzynie automatycznie natomiast oszczędzają nam rozpraszania za kierownicą na rzecz zmiany biegów. Ich główną zaletą jest więc znacznie wyższy komfort jazdy jeśli chodzi o rozpraszanie uwagi za kierownicą. Prowadzący nie musi sam szacować kiedy należy zmienić bieg, co jest ogromnym atutem w miejskim cyklu jazdy, gdzie do zmiany biegów dochodzi niemal non stop. Automaty są jednak droższe od przekładni manualnych, co jest skutkiem ich bardziej złożonej budowy. W razie awarii koszty naprawy są również wyższe.

Na co więc zwrócić uwagę gdy zastanawiamy się jaką skrzynię biegów wybrać?

Główną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę zastanawiając się jaką skrzynię biegów wybrać powinien być nasz komfort jazdy, sposób prowadzenia samochodu oraz środki jakie chcemy przeznaczyć na zakup samochodu oraz ewentualne możliwości serwisowania. Jeżeli zależy nam na dużym komforcie jazdy bez niepotrzebnego rozpraszania, a nasze środki finansowe pozwalają na taką inwestycję to dobrym wyborem będzie skrzynia automatyczna. Jeżeli natomiast nasz budżet jest nieco ograniczony, a nasza podzielna uwaga bez problemu pozwala na sterowanie zmianą biegów wówczas dobrą opcją jest wybór przekładni manualnej. Zastanawiając się zatem jaką wybrać skrzynię biegów powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim nad nasze osobiste preferencje oraz możliwości finansowe.