Jak wykryć uszkodzenia turbosprężarki ? » Skrzynie-Biegow.pl
Zaznacz stronę

Zastanawiasz się, jak wykryć uszkodzenia turbosprężarki? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Właściwie jedynym sposobem, by przekonać się o tym, że turbosprężarka jest uszkodzona, jest sprawdzenie, czy samochód nie zużywa więcej niż zwykle oleju i ma coraz słabszą moc. To przydatne, gdy można obserwować własne auto, ale przy kupowaniu nowego nie sposób ocenić takich parametrów.

Jak wykryć uszkodzenia turbosprężarki w warsztacie?

Najlepszym sposobem, by wykryć uszkodzenia, jest wizyta w warsztacie. Tam wystarczy zmierzyć ciśnienie doładowania. Wynik powinien pomóc zinterpretować specjalista, bo czasami może oznaczać też uszkodzenie innych elementów wewnętrznych auta. Tak czy inaczej, oszczędzanie na tej wizycie jest niewskazane, szczególnie przy dopiero kupowanym samochodzie – wymiana uszkodzonych elementów będzie dużo droższa, niż pomoc fachowca z warsztatu.

Inna metoda na to, jak wykryć uszkodzenia turbosprężarki

Aby ocenić, czy kupowane auto zużywa zbyt dużo oleju, można przyjrzeć się barwie spalin. Zwykle powinny one mieć kolor zwykłego dymu, ale czasem ich odcień wpada w niebieski. To może znaczyć, że auto zużywa za dużo oleju, a tym samym – że turbosprężarka jest uszkodzona. Może to jednak również być związane ze złym ogólnym stanem silnika, więc nie warto opierać się tylko na tej metodzie.