Zadzwoń! 533-668-194

cena turbiny

Turbosprężarki – rodzaje, naprawa i ceny

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 19 listopada, 2018
Aktualizacja 2022/07/06 at 11:12 PM
3 min. czytania

Jedna z ważniejszych części dla nas, w każdym samochodzie to turbosprężarka. Turbosprężarka służy do doładowania naszego silnika spalinowego. Jak sama nazwa wskazuje jest ona złożona z turbiny i sprężarki, osadzonych na wspólnym wale. Turbina jest zasilana spalinami z silnika, a sprężone powietrze przechodząc przez sprężarkę zasila silnik.

Cały proces służy wzrostowi mocy silnika co jest bardzo istotnym elementem. Warto zwrócić również uwagę, że w dzisiejszych czasach  konstrukcja turbiny zmniejsza przedostawanie się dwutlenku węgla do atmosfery. Rozróżniamy turbosprężarki o stałej i zmiennej geometrii. Te o stałej geometrii, stosowane są przy silnikach benzynowych i słabszej jakości dieslach. Zmienna geometria stosowana jest zazwyczaj  w turbodieslach. Są również turbiny z czujnikiem położenia jak i elektryczne.

Szukając dobrej turbosprężarki warto zainteresować się jej ceną.

Ceny turbosprężarek są różne na pewno wpływ mają takie czynniki jak:

  • rodzaj turbiny zależny od marki samochodu
  • zależność czy to nowa czy używana turbosprężarka
  • zwrot starej przy kupnie nowej turbiny
  • zakup przez internet wiąże się również z ceną przesyłki

Ceny turbosprężarek oscylują w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego ważna jest konserwacja. Turbosprężarki rzadko się psują wpływ na ich awarie mają zazwyczaj inne czynniki. Warto skorzystać z filtrów dobrej jakości jak i wymieniać regularnie olej.

Jeżeli przyjrzymy się cenie turbosprężarki nietrudno zauważyć że zapłacimy dużo mniej za jej regenerację.

Przykładowo za zestaw naprawczy zapłacimy mniej więcej 500 złotych, gdy doszło do uszkodzenia geometrii doliczyć trzeba ok 350 złotych, jeżeli zaś uszkodzenia doznało sterowanie elektryczne to wiąże się z wydatkiem w granicach 150-400 złotych. Cennik takich usług u mechanika waha się pomiędzy 700-900 złotych, więc całość usługi w granicach 900-1900 złotych.

Istnieje jeszcze opcja odnowienia starej turbosprężarki z wymianą geometrii, za tą przyjemność zapłacimy w granicach nieco ponad 1000 złotych. Szczegółowy cennik znajdziemy w każdym sklepie, lub w danym warsztacie. Możemy się również spotkać z zamiennikami turbosprężarek, które są importowane, jednak jest to ryzyko ponieważ z ich jakością bywa różnie. Wybór należy do nas, warto jednak o przemyślane decyzje w tej kwestii.

Reasumując, zalety turbosprężarek możemy do nich z pewnością zaliczyć:

  •  zmniejszenie zużycia paliwa
  • zwiększenie mocy silnika przy mniejszej pojemności
  • obniżenie emisji szkodliwych spalin
  • niska awaryjność

Ważna jest więc dbałość o naszą turbosprężarkę, chodź ma ona miano niezniszczalnej warto trzymać się zaleceń producenta. Jeżeli już przyjdzie nam jej naprawa opłaca się zlecić ją autoryzowanemu warsztatowi. Dobry specjalista jest w stanie określić na podstawie zepsutej turbosprężarki co przyczyniło się do jej awarii, czy było to brak smarowania, zanieczyszczony olej czy nadmierne obroty. Na tej podstawie może dać nam odpowiednie wskazówki na przyszłość. Przy kupnie nowej pamiętajmy, że lepiej jest zainwestować, bo na pewno opłaci się nam to w późniejszej eksploatacji.

Udostępnij artykuł