Zadzwoń! 533-668-194

automat skrzynia biegów

Automatyczne skrzynie biegów

Skrzynie-biegow.pl
Skrzynie-biegow.pl 29 czerwca, 2022
Aktualizacja 2022/07/06 at 11:12 PM
5 min. czytania

Naprawa automatycznej skrzyni biegów w serwisie nie będzie konieczna, jeśli przestrzeganych będzie kilka zasad. Na przykładzie automatycznych skrzyń biegów BMW pokażemy w jaki sposób te urządzenia działają i co może się w nich zepsuć.

Automatyczna skrzynia biegów – czyli jaka?

Automatyczne skrzynie biegów, jak wiemy, nie wymagają interakcji ze strony kierowcy, aby zmienić przełożenie. Ich mechanizmy samoczynnie dopasowują ten parametr do prędkości, a więc pracy silnika. Uważa się, że automatyczne skrzynie biegów stanowią więc także o bezpieczeństwie biernym pojazdu, bowiem nawet dla najwprawniejszego kierowcy zmiana biegów manualna jest poniekąd odwróceniem uwagi od sytuacji na drodze. Udział automatycznych skrzyń biegów na rynku motoryzacyjnym zwiększa się z roku na rok. To urządzenia, które zostały znacznie udoskonalone względem ich pierwszych wersji – pozwalają na doskonale płynną jazdę, a nawet na mniejsze zużycie paliwa poprzez dostosowanie układów auta do stylu jazdy. Współczesna automatyka w dziedzinie skrzyń biegów korzysta pełnymi garściami z rozwiązań elektronicznych. W praktyce takie jednostki działają dzięki komputerowi, który steruje elementami mechanicznymi i hydraulicznymi.

Zanim przejdziemy do omówienia objawów awarii automatycznej skrzyni biegów, powiedzmy trochę o rozwiązaniach, które wprowadził BMW.

Specyfika automatycznych skrzyni biegów w BMW

W MSM Technic znamy doskonale skrzynie biegów do BMW – to niesamowicie skomplikowane urządzenia, a do ich naprawy potrzebny jest wysoce wykwalifikowany personel techniczny. Samochody BMW – przynajmniej najnowsze modele tej marki – posiadają automatyczne skrzynie biegów, które nie wykazują w praktyce większego zużycia paliwa niż skrzynie manualne. Co więcej, “automatyczny” oznacza w tym przypadku również poprawę niektórych osiągów (np. ruszanie z miejsca dzięki systemowi start/stop). Różni się liczba biegów w skrzyniach montowanych w BMW, choć nie znaczy to, że im więcej biegów, tym lepsza skrzynia, bowiem w grę wchodzą również inne parametry, np. masa pojazdu. Na uwagę zasługuje perfekcyjne opanowanie techniki adaptacji tych urządzeń do indywidualnych preferencji na drodze. Zarówno jazda w mieście, na trasie jak i w terenie może być oszczędna i dynamiczna, dzięki temu, co BMW ma do zaproponowania w tym zakresie.

Automatyczne skrzynie biegów są nieco droższe (różnica kilku tysięcy złotych) od mechanicznych, ale tutaj płacimy przede wszystkim za wygodę jazdy. BMW jest chwalone za przełożenie i intuicyjność obsługi, niektórzy zwracają jednak uwagę, że sprzęgło działa lepiej u innych producentów. Utarła się także opinia, że automatyczne skrzynie biegów w BMW w żaden sposób nie naruszają osiągów auta. Zmiana przełożenia następuje w ułamku sekundy, zawsze i w każdym momencie mamy więc pewność, że komputer dobrał odpowiednie ustawienie. BMW wyróżnia także ciche działanie skrzyni biegów. Większość nazw typów automatycznych skrzyń biegów do BMW rozpoczyna się od oznaczenia ZF (takie są montowane np. w słynnej serii X).

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Awaria współczesnej automatycznej skrzyni biegów to zdarzenie rzadkie, ale nie możemy go wykluczyć. W MSM Technic zwykle spotykamy się z następującymi awariami. Najczęstszym objawem jest wyciek ze skrzyni biegów, co kierowcy zauważają po plamach pod autem. Ponadto automatyczna skrzynia biegów może w czasie jazdy zacząć wydawać niepokojące dźwięki – to także objaw awarii. Następnie samochód może przestać przyspieszać, zmiana biegów może stracić płynność, wybrany tryb jazdy może się nie włączyć. Zwykle w przypadku awarii skrzyni biegów kierowca otrzyma komunikat pokładowy. Wymienione objawy awarii automatycznej skrzyni biegów w naturalny sposób powinny skłonić nas do serwisowania auta. Serwis skrzyń biegów MSM Technic zajmuje się każdym rodzajem automatycznych skrzyń biegów do BMW.

Regenerujemy sprzęgła, wymieniamy olej, stroimy skrzynie biegów i wprowadzamy do nich prawidłowe ustawienia. Ostatecznością jest całkowita wymiana urządzenia na nowe, ale tym także się trudnimy. Potrafimy zająć się oprogramowaniem sterującym (komputerem), wymienić zawory, ponownie adaptować skrzynię biegów lub naprawić sprzęgło, wszystko w zależności od typu jednostki.

Dobre nawyki zamiast serwisu automatycznych skrzyń biegów

Każdy z nas może zrobić wiele, aby zażegnać konieczność serwisowania automatycznej skrzyni biegów. Większość awarii wydarza się bowiem nie z winy producenta, ale użytkownika auta.

Przede wszystkim automatyczne tryby powinny być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Po drugie: nie należy startować samochodu poprzez jego popychanie – w przypadku automatycznych skrzyń biegów to działanie nie jest zalecane tak samo jako holowanie. Ważne jest też, aby nie “palić opon” podczas ruszania – rozpoczynajmy jazdę spokojnie. Należy też pamiętać o obowiązkowej wymianie oleju, zgodnie z zaleceniami producenta.

Współczesne skrzynie biegów (nie tylko w BMW) z zasady gwarantują bezawaryjną pracę, więc stosowanie się do powyższych zaleceń pozwoli nam uniknąć wizyty w serwisie. Jeśli jednak taka wizyta jest konieczna, skorzystajmy z usług profesjonalistów.

Udostępnij artykuł